Rodzaje wibroizolatorów

tłumik drgań

Wibroizolatory gumowe i gumowo-metalowe stosuje się w celu redukcji drgań przenoszonych pomiędzy podzespołami maszyn i urządzeń oraz wibracji, jakie emituje urządzenie, a jakie rozchodzą się następnie po podłożu i całej konstrukcji budynku. Wibroizolatory skutecznie pochłaniają wstrząsy, jakie powstają w trakcie pracy urządzenia i jednocześnie zmniejszają natężenie hałasu.

Wibroizolatory mają różne kształty i wymiary. Różnią się także pod względem gwintów i otworów. Dostępne są modele z podwójnym gwintem oraz z gwintem i otworem, a także wibroizolatory nagwintowane dwustronnie. W naszym asortymencie dostępne są także wibroizolatory z gwintem lub otworem o płaskim zakończeniu z drugiej strony. Wibroizolatory powstają z kauczuku o różnym stopniu twardości, ocenianej według skali Shore’a. Wibroizolatory do maszyn mają właściwości antypoślizgowe.

Zastosowanie wibroizolatorów

Wibroizolatory przyczyniają się do wydłużenia żywotności maszyn i urządzeń oraz redukowania awarii powstałych na skutek występujących drgań. Antywibracyjne amortyzatory gumowe umieszcza się pomiędzy podzespołami urządzenia lub pomiędzy maszyną a podłożem. Elementy gumowe mogą pełnić także funkcje zderzaków i odbojów, których zadaniem jest pochłanianie sił uderzenia, co pozwala znacząco zminimalizować uszkodzenia mechaniczne. Podkładki antywibracyjne wykorzystywane są także w klimatyzatorach i chłodnicach, dzięki czemu agregaty pracują ciszej. Za sprawą wibroizolatorów możliwe jest utrzymanie całych układów w stanie spoczynku oraz utrzymanie właściwych parametrów ich pracy. Dzięki połączeniu gumowych i metalowych elementów możliwe jest osiągnięcie bardzo dobrych właściwości tłumiących i skuteczne przenoszenie naprężeń.