Wibroizolator jest elementem maszyn i urządzeń służącym do eliminacji drgań oraz hałasów. Wibroizolatory powstają głównie z gumy lub połączenia gumy z innymi materiałami. Wiboroizolator składa się z gumowej części sprężystej przymocowanej do metalowej tarczy oraz krążków dystansowych i śrub regulujących. Elementy metalowe powstają ze stali cynkowanej lub nierdzewnej. Poszczególne modele różnią się rodzajem otworów, które mogą być przelotowe i nieprzelotowe, gwintowane i niegwintowane oraz długością śrub.
Wiborizolatory umieszcza się pomiędzy urządzeniem a podłożem, co ma zapewnić redukcję przenoszenia drgań na elementy konstrukcyjne budynków. Korpusy wibroizolatorów mają różne kształty i powstają z kauczuku o różnej twardości. Wibroizolatory do maszyn budowlanych często stanowią elementy łączące różne podzespoły w celu odseparowania układów wrażliwych na uderzenia i wstrząsy. Wibroizolatory muszą być dopasowane do ciężaru maszyny oraz występujących obciążeń przy uwzględnieniu, że ciężar maszyny może być rozłożony nierównomiernie.
Zastosowanie wibroizolatorów
Wibroizolatory wykorzystywane są w maszynach budowlanych, zagęszczarkach, chłodnicach, stołach wibracyjnych, wentylatorach i pasach wibracyjnych. Są to także elementy zderzaków w samochodach osobowych, ciężarowych i terenowych oraz ograniczników ruchu. Niektóre modele wibroizolatorów mogą zastąpić standardowe stopki do maszyn. Wibroizolatory chronią maszyny przed uszkodzeniami spowodowanymi przez drgania, co pozostaje nie bez znaczenia dla żywotności sprzętów. Ponadto poprawiają warunki pracy, ponieważ skutecznie redukują hałas. Chronią także powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi i mają właściwości antypoślizgowe, co znacznie poprawia komfort pracy.